Drodzy Czytelnicy!

Wydanie lipcowo-sierpniowe mA, które bierzecie oto w swoje ręce, ukazuje się w samym środku sezonu urlopowego – i albo zażywacie właśnie beztroskiej kanikuły, albo pilnie nadrabiacie zawodowe i rodzinne zaległości.

To czas, kiedy dni są dłuższe, słońce stoi wysoko i wszystko zdaje się sprzyjać nabieraniu dystansu do codzienności. To również okres, kiedy – przemierzając leśne ostępy, podmokłe łąki i małe rzeczki (nie mówiąc już o penetracji egzotycznych akwenów i feerycznych raf koralowych) – możemy poszukać inspiracji i pomysłów do założenia w niedalekiej przyszłości nowych zbiorników i zrestartowania tych już opatrzonych.

Życząc Wam wielu niebanalnych doznań podczas tego lata, mam cichą nadzieję, że bieżący numer mA wpłynie na Was pozytywnie – twórczo, inspirująco. A co znajdziecie wewnątrz? Oto Marcin Wnuk zachęca do odwiedzenia tegorocznej edycji Pet Fair, podczas której odbędzie się Polish Aquascaping Contest. Małgorzata Tarczyńska radzi, jakie rośliny wybrać do nanoakwarium, a Hubert Zientek udziela cennych wskazówek na temat hodowli ziemiojada spiczastogłowego. Szczególnie polecam Waszej uwadze rozmowę z dyrektorem płockiego zoo Krzysztofem Kelmanem (nie, nie dlatego, że sam ją przeprowadziłem, lecz dlatego, że na naszym firmamencie akwarystycznym Krzysztof Kelman jest postacią wyjątkową i najzwyczajniej w świecie warto go posłuchać…). Z kolei znakomity materiał Lechosława Łątki zadowoli nie tylko miłośników tanganickich tropheusów, a solidny wykład Konrada Mączki na temat takich makroelementów obecnych w wodzie, jak fosfor, siarka czy chlor – nie tylko hydrobiologów i maniaków mierzenia parametrów. Jak hodować zbrojnika L66? – to akurat podpowie Aleksander Stefaniak. O ile się nie mylę, hodowca ten debiutuje na naszych łamach. Podobnie jest z Przemysławem Chuchrakiem, hodowcą krewetek, który dzieli się swoim doświadczeniem na temat chowu i rozmnażania przepięknych krewetek z Sulawesi – Caridina dennerli. I na koniec autor, który – jak dotąd – niewiele tekstów wprawdzie opublikował, ale zdążył już zyskać sobie grono zagorzałych wyznawców: Paweł Paśnicki. Czy jego inteligentny i nieco przewrotny artykuł „Paletki – fakty i mity” jest przysłowiowym wsadzaniem kija w mrowisko? Tych, których korci, zachęcam do polemiki, a wszystkich gorąco zapraszam do lektury – zarówno tego, jak i pozostałych materiałów...

Paweł Czapczyk

redaktor naczelny

Spis treści

AQUASCAPING

Polish Aquascaping Contest

ROZMOWY mA

Akwarysta od urodzenia. Z Krzysztofem Kelmanem rozmawia Paweł Czapczyk               

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA

Paweł Paśnicki

Paletki – fakty i mity

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA

Hubert Zientek

Ziemiojad szpiczastogłowy. Demoniczne piękno w akwarium

AKWARYSTYKA ROŚLINNA

Małgorzata Tarczyńska

Rośliny do nanoakwarium

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA

Aleksander Stefaniak

Całe tabu na temat Hypancistrus sp. L66, czyli King Tiger Pleco w pełnej krasie

KREWETKI

Przemysław Chuchrak

Moje doświadczenia w chowie i hodowli Sulawesi Cardinal

RYBY – AFRYKA

Lechosław Łątka

„Czarne” typy, czyli grupa „black” rodzaju Tropheus w akwarium

CHEMIA WODY

Konrad Mączka

Chemia wody. Makroelementy z perspektywy akwarysty

RECENZJA

Paweł Czapczyk o książce Krzysztofa Hai

 

Stałe rubryki

Aktualności

Encyklopedia

Listy do redakcji

Produkty na rynku

Zapowiedzi

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz